Wszelkie kopiowanie treści bloga bez mojej zgody będę uważał za kradzież. Wszystkie poniższe teksty (o ile nie napisano inaczej) są tylko i wyłącznie mojego autorstwa. Cytując lub tworząc własny tekst na podstawie mojego, koniecznie zamieść źródło, tj.: http://oboktransseksualizmu.blogspot.com/

Częste pytania (FAQ)

Tutaj znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Z czasem będzie się ich pojawiać coraz więcej. Możecie zajrzeć również do FAQ z części dla transseksualistów.

P: Czy bandażowanie piersi jest bezpieczne?
O: Tak, o ile robi się to prawidłowo. Polecam pokazanie transowi instrukcji bandażowania oraz podstawowych zasad spłaszczania lub zaopatrzenie go/jej w pas spłaszczający (można go wykonać samodzielnie). O wiele większe bezpieczeństwo i wygodę zapewniają bindery, czyli odzież projektowana specjalnie do ukrywania piersi (lista sklepów z binderami).

P: Czy transseksualizm można wyleczyć psychoterapią?
O: Nie. Jeśli ktoś jest faktycznie transseksualny, to żadna terapia nie sprawi, że jego płeć odczuwana zmieni się na żeńską. Jedyną dostępną w dzisiejszych czasach formą leczenia jest dostosowanie ciała do płci odczuwanej.

P: Czy może się mu/jej odwidzieć?
O: Tak, zwłaszcza jeśli jest to nastolatek. Należy jednak pamiętać, że tylko zespół specjalistów jest w stanie stwierdzić, czy dana osoba jest faktycznie transseksualistą. Twierdzenie, że komuś "minie faza na bycie facetem" tylko na podstawie własnej nadziei lub przekonań jest bezpodstawne i często krzywdzące. W przypadku młodych ludzi trzeba zachować szczególną ostrożność, ale pamiętajmy, że wszyscy dorośli transi w trakcie/po leczeniu też byli kiedyś nastolatkami.

P: Czy operacje są bezpieczne?
O: Każdy zabieg niesie za sobą ryzyko, niezależnie od tego, czy ma związek ze zmianą płci czy nie. Im lepsza sytuacja zdrowotna przed operacją, tym mniejsze ryzyko na powikłania. Osoby przewlekle chore powinny jak najlepiej wyrównać swoją chorobę przed przejściem operacji. W dzisiejszych czasach powikłania są coraz rzadsze i łagodniejsze, zwłaszcza przy pierwszych dwóch operacjach (mastektomia, panhisterektomia).

P: Jak długo bierze się hormony?
O: Do końca życia. Póki nie zostaną usunięte jajniki jest możliwość odstawienia męskich hormonów. Po ich usunięciu należy koniecznie przyjmować hormony płciowe, inaczej organizm zacznie się przedwcześnie starzeć. Odstawienie testosteronu może skutkować zanikiem lub złagodzeniem cech męskich (dużo zależy od tego, ile czasu dana osoba przyjmowała testosteron).

P: Czy transseksualiści mogą mieć dzieci?
O: Do czasu usunięcia macicy z przydatkami trans może zajść w ciążę (jeśli przyjmuje męskie hormony, musi je odstawić). Po panhisterektomii staje się trwale bezpłodny. Operacja wytworzenia męskich genitaliów nie przywraca płodności (nie produkuje spermy). Pozostaje inseminacja, in vitro lub adopcja.

P: Czy dziecko może zmienić płeć bez mojej zgody?
O: Prawo zezwala niepełnoletnim osobom na wizyty lekarskie, w tym także u psychologa i seksuologa. Leczenie wymaga jednak zgody prawnego opiekuna. Kiedy dziecko skończy 18lat, może samodzielnie starać się o hormony, zmianę płci metrykalnej (płeć w dokumentach), nowe imię czy operacje, niezależnie od stanowiska rodzica.

P: Co się stanie, jeśli nie wyrażę poparcia w sądzie?
O: Sąd bierze pod uwagę zdanie rodzica, ale ostateczną decyzję opiera głównie na zaświadczeniach i opiniach lekarskich. Prawie zawsze sąd orzeka zgodnie z opinią lekarską, a nie według opinii rodzica.

P: Czy mogę wziąć ślub z transseksualistą?
O: Zależy, jakiej jesteś płci oraz czy zmienił on swoją płeć metrykalną. Jeśli oboje macie w dokumentach płeć żeńską, polskie prawo nie pozwala wam na wzięcie ślubu. Będzie to możliwe dopiero po zmianie płci metrykalnej transa (z żeńskiej na męską). Jeśli masz w dowodzie płeć męską, możecie wziąć ślub przed zmianą płci metrykalnej, jednak prawo zobowiązuje was do wzięcia rozwodu nim sąd zmieni płeć metrykalną transa, aby uniknąć sytuacji, w której małżeństwo tworzy dwóch mężczyzn (ty i trans z "nową" męską płcią).

P: Gdzie mogę poznać transseksualistę?
O: Najprościej jest nawiązać znajomość przez internet. Zagadywanie osoby, która wydaje się być trans, i pytanie o jej płeć jest w złym tonie. Istnieją portale (w tym randkowe), które udostępniają opcję zaznaczenia transpłciowości - wystarczy zahaczyć odpowiednie okienko, żeby kogoś znaleźć (np. Queer.pl, OkCupid.com). Unikaj chodzenia na grupy wsparcia, żeby "obejrzeć sobie" osoby transpłciowe. Grupy wsparcia są bezpieczną, intymną przestrzenią, do której nie powinni wchodzić przypadkowi ludzie (dotyczy to wszystkich grup wsparcia, nie tylko tych dla transów).